Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Uchwałę budżetową Zduńskiej Woli prezydent miasta skierował do kontroli przez RIO

Uchwałę budżetową Zduńskiej Woli prezydent miasta skierował do kontroli przez RIO

nidziewickiszlachetkaPiotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli wystąpił do Regionalnej Izby Obrachunkowej o skontrolowanie budżetu miasta na rok 2018, przyjęty 29 grudnia ub.r. przez Radą Miasta. Radni, o czym już informowaliśmy przetasowali projekt przygotowany przez prezydenta (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7693-zduskowolscy-radni-przetasowali-budet-przygotowany-przez-prezydenta).

 

Zdaniem Piotra Niedźwieckiego i jego zastępczyni, Elżbiety Szlachetki, najbardziej niepokojącą zmianą jest zabranie przedszkolom pieniędzy na ogrzewanie, prąd, ciepłą i zimną wodę, ubezpieczenia, wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne. Uważają, że już w pierwszych dniach stycznia po decyzji Rady Miasta w przedszkolach panuje dramatyczna sytuacja. Obniżenie przez radnych wydatków statutowych, planowanych w projekcie budżetu w kwocie 3.088.650 zł o 1.900.000 zł (61,52 proc.) praktycznie uniemożliwia funkcjonowanie tych placówek. - Przygotowanie budżetu miasta jest zadaniem skomplikowanym, wymaga wiedzy, umiejętności i poczucia odpowiedzialności - mówi Piotr Niedźwiecki. - Dziwię się, że przewodniczący rady doprowadził do głosowania nad projektem, który zawiera tak kardynalne błędy. Gdyby potraktować dosłownie to co uchwalili radni należałoby zamknąć wszystkie zduńskowolskie przedszkola. Oczywiście nigdy na to nie pozwolę, będę domagał się od radnych przywrócenia tych pieniędzy - podkreśla prezydent.

Zdaniem prezydenta radni przekreślili także szanse na uruchomienie w tym roku bezpłatnej komunikacji miejskiej. Bez zagwarantowanych środków w budżecie nie można negocjować z ościennymi gminami warunków zmiany umowy. Radni zablokowali również stworzenie w Zduńskiej Woli, na wzór Łodzi, Nowego Centrum Miasta. Na 10 hektarach pomiędzy ulicami Kościelną i KEN miały powstać nowe mieszkania, tereny rekreacyjne, kawiarnie i restauracje, plac zabaw, miejsca rozrywki dla wszystkich zduńskowolan. Jak dalej wylicza Piotr Niedźwiecki, radni zablokowali środki na wykup terenów pod nowe ulice w tym rejonie, a jeżeli nie zostanie to zrobione w 2018 r. wykup w przyszłych latach może okazać się niemożliwy. - To był projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju miasta, który stworzyłby także wiele nowych miejsc pracy - mówi Piotr Niedźwiecki. - Radni PiS nawet nie ukrywają, ze blokują wszystkie moje pomysły tylko ze względu na zbliżające się wybory - dodaje.

Z drugiej strony w budżecie znalazł się zapis o przeznaczeniu pieniędzy na wykonanie trzeciej w historii miasta dokumentacji projektowej basenu, na projekt pływalni przy Szkole Podstawowej nr 12. Tymczasem gotowy jest projekt na budowę krytej pływalni, dostosowanej do potrzeb miasta, z częścią rekreacyjną dla rodzin z dziećmi na terenach przy ul. Kobusiewicza, którego budowę mogłaby sfinansować spółka. Z prezydenckiego projektu budżetu radni wykreśli także remont sali obsługi mieszkańców w UM, planowanego od dawna ułatwienia, które zakładało przede wszystkim przeniesienie w lepsze warunki obsługi mieszkańców w zakresie wydawania dowodów osobistych. Z kalendarza zduńskowolskich wydarzeń zniknie również Jarmark Bożonarodzeniowy.

- Ze względu na duże wątpliwości co do przyjętych zapisów postanowiłem, po konsultacji z panią skarbnik wystąpić do RIO z prośbą o sprawdzenie budżetu pod względem formalnym i księgowym. Jednocześnie chcę zapewnić wszystkich mieszkańców, że zdecydowana większość inwestycji ma na szczęście zapewnione racjonalne finansowanie, które było zapisane w przygotowanym przeze mnie projekcie budżetu i zapisane przeze mnie inwestycje na ponad 26 mln złotych na pewno będą realizowane - podsumowuje prezydent.

Przypomnijmy, że prezydent od września ubiegłego roku nie uczestniczył w obradach sesyjnych. Nie było go także na sesji poświęconej budżetowi na ten rok. Swoje zdanie o poczynaniach Rady Miasta w tym czasie prezydent przekazuje mediom podczas specjalnych konferencji prasowych, a relacje z nich zamieszcza na stronie internetowej Urzędu Miasta.

KaMi S

Podobne: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7679-prokuratura-bdzie-bada-spraw-prezydenta-zduskiej-woli-do-koca-marca-2018-roku#comments

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u