Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Budowa bulwarów nadwarciańskich w Uniejowie coraz bliżej

Budowa bulwarów nadwarciańskich w Uniejowie coraz bliżej

image001-2-1024x576Samorząd gminy Uniejów zawarł porozumienie z zarządem Wspólnoty Pastwiskowej, dzięki któremu będzie możliwa budowa ścieżki rowerowej na gruntach położonych przy rzece Warcie; od mostu – w stronę Leśnika. Gmina ma też zgodę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na umieszczenie w pobliżu mostu (na drodze krajowej nr 72) zejścia z ulicy Łęczyckiej w dół, na teren wyznaczony pod budowę bulwarów. - Czekamy już tylko na pozwolenie na budowę – mówi burmistrz Uniejowa, Józef Kaczmarek.

Zaznaczmy, że wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, uwzględniająca kompleksową przebudowę obu brzegów rzeki, to przedsięwzięcie rzędu nawet kilkunastu milionów złotych. Na budowę turystycznej infrastruktury i zagospodarowanie terenu wzdłuż Warty, samorząd pozyskał już 11 mln zł unijnego wsparcia. W projekcie terenów rekreacyjnych nad rzeką znalazły się: unikatowe na skalę kraju ławki ze stali nierdzewnej, podgrzewane wodą termalną; miejsce na kino letnie; szlak rekreacyjny „Bose stopy”; przystań kajakowa; place zabaw; siłownia terenowa; fontanny z wodotryskami i mini - tężnie z wodą geotermalną; tarasy i punkty widokowe; skarpy z siedziskami; pomosty; instalacja „Wodny krąg” oraz ścieżka edukacyjna.
Ze względu na lokalizację planowanej inwestycji w sercu uzdrowiska termalnego, w miejscu objętym ochroną układu historycznego, obiektów zabytkowych i panoramy miasta z jednej strony oraz ograniczeniami środowiskowymi z drugiej, przygotowanie dokumentacji projektowej bulwarów poprzedziły badania terenowe i konsultacja ostatecznego kształtu projektu w kilku różnych instytucjach. - Teren uwzględniony w projekcie leży w granicach stref uzdrowiskowych „A” i „B” oraz strefie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Mamy tu obszar specjalnej ochrony NATURA 2000, a na terenie Parku Zamkowego nadzór konserwatora, ponieważ ponad stuletni, bezcenny starodrzew jest zarejestrowany na liście zabytków – wylicza burmistrz Uniejowa. – Do tego dochodzi lokalizacja inwestycji w obszarze bezpośredniego zagrożenia powodziowego. Proszę zwrócić uwagę jak wiele wątków należy uwzględnić na etapie samego tylko projektu - dodaje.
Efektem kilkuletnich starań oraz znaczących nakładów finansowych uniejowskiego samorządu, jest obszerna dokumentacja projektowa wraz z kompletem pozwoleń na budowę. Teraz pozostaje znaleźć wykonawcę zadania, który podejmie się budowy bulwarów za „rozsądną” cenę. Kiedy satysfakcjonująca samorząd oferta trafi do Uniejowa? Tego dowiemy się dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, który jest obecnie opracowywany i już niebawem zostanie ogłoszony przez Urząd Miasta w Uniejowie.

Opr. Leon

Fot. uniejow.pl

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u