Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Rząd planuje w maju głosowanie korespondencyjne. Ale chętnych i tak do komisji brak

Rząd planuje w maju głosowanie korespondencyjne. Ale chętnych i tak do komisji brak

urnawyborczaWciąż nie wiadomo dokładnie w jakiej formule odbywać się będą zaplanowane wstępnie na 10 maja wybory Prezydenta RP. Pewności nie daje wciąż decyzja Sejmu z poniedziałkowego wieczora, wedle której miliony Polaków miałoby swój głos oddać korespondencyjnie. Pewności nie ma, bo zmianą prawa wyborczego i autopoprawką przegłosowaną przez większość posłów z prawicy ma się teraz zająć Senat. A w nim rządzący PiS nie ma już większości.

Nie wiadomo zatem, czy wybory będą takie jak dotychczas, czyli, że wyborcy udadzą się do lokali wyborczych, odbiorą kartę, podpiszą się w rejestrze wyborców i potem wrzucą kartę do urny. Czy też będą korespondencyjne. Od ponad dwóch tygodni samorządy z ponad dwustu gmin wskazują, że nie ma chętnych do prac w komisjach wyborczych. Jedne wręcz, jak z Wieruszowa (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11328-do-urny-ndzy-samorzdowcy-nie-chc-w-gminach-wyborow-10-maja-do-akcji-wczy-si-burmistrz-wieruszowa ) deklarują, że ze względu na pandemię koronawirusa nie przeprowadzą wyborów w obawie o zdrowie, a nawet życie członków komisji i wyborców. Inne, jak samorządy z powiatu zduńskowolskiego i Warty o swoich obawach powiadamiają Państwową Komisję Wyborczą (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11354-samorzdy-z-sieradzkiego-nie-chc-wyborow-10-maja).
Poza zagrożeniami dla życia i zdrowia, przy rosnącej z dnia na dzień liczbie zakażonych, także w naszym regionie i liczbie zgonów, samorządy borykają się także z brakiem chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Na przykład w samej tylko Zduńskiej Woli potrzeba 209 chętnych. Zgodnie z obowiązującym póki co prawem wyborczym - podobnie jak w poprzednich wyborach w Zduńskiej Woli potrzeba:
- 5 komisji w składzie 11 osobowym; (minimalny skład 5 osób)
- 16 komisji w składzie 9 osobowym; (minimalny skład 5 osób)
- 2 komisje 5 osobowe,
- To daje łącznie 209 członków obwodowych komisji wyborczych, a przy minimalnych nawet składach 115 członków - wylicza Anna Paszkiewicz - Banaś z Urzędu Miasta Zduńska Wola. Do środy 8 kwietnia w Urzędzie Miasta wpłynęło jedno zgłoszenie indywidualne i jedno od komitetu wyborczego Leszka Samborskiego.
- Komitet ten zgłosił pięć osób - informuje pani Paszkiewicz-Banaś. Czyli obecnie UM dysponuje 6 kandydatami na członków komisji. Według nieoficjalnych danych siewie.tv do złożenia pełnej listy kandydatów na członków do wszystkich miejskich komisji wyborczych w Zduńskiej Woli przygotowuje się PSL- Koalicja Polska (kandydatem na prezydenta jest Władysław Kosiniak-Kamysz) oraz SLD-Lewica ( kandydatem na prezydenta jest Robert Biedroń). Mają czas do piątku 10 kwietnia. Jak według wstępnych danych od rządu miałyby wyglądać wybory korespondencyjne?
Jak podaje onet.pl, według propozycji PiS-u wszystkim uprawnionym do głosowania mają być dostarczone tzw. pakiety wyborcze. Za ich doręczenie będzie odpowiadał "operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych", czyli po prostu Poczta Polska. Pakiety mają się znaleźć w skrzynkach pocztowych obywateli pod ich adresami wskazanymi w spisie wyborców. Poczta ma je dostarczyć "w terminie przypadającym od siedmiu dni do dnia przypadającego przed dniem wyborów" - czyli w obecnej sytuacji między 3 a 9 maja.
Jedna z przyjętych poprawek zmniejsza katalog czynów podlegających karze pozbawienia wolności do lat trzech. Kara ta będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. W pierwotnej wersji projektu kara do trzech lat pozbawienia wolności groziła także za: niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrabianie karty do głosowania.
Inna poprawka PiS zakłada, że do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Co takiego dokładnie znajdzie się w pakiecie wyborczym? Karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperta zwrotna. Ponadto minister ds. aktywów państwowych może określić dodatkowe elementy wchodzące w skład pakietu.
Samo głosowanie ma wyglądać następująco. Wyborca zaznacza kandydata na karcie do głosowania, wkłada ją do odpowiedniej koperty i zakleja. Kopertę tę wkłada do kolejnej, tzw. koperty zwrotnej razem z wypełnionym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Po zaklejeniu koperty zwrotnej zanosi ją do skrzynki pocztowej na terenie swojej gminy. Kartę uważa się za nieważną i nie bierze się jej pod uwagę przy ustalaniu wyników głosowania w gminie, jeżeli w kopercie zwrotnej brak jest podpisanego oświadczenia wyborcy o osobistym i tajnym oddaniu głosu; na oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu wyborca nie wpisał swojego imienia i nazwiska lub numeru PESEL lub wpisał te dane nieczytelnie; koperta na kartę do głosowania nie jest zaklejona. Poczta ma dostarczać koperty zwrotne do komisji wyborczych w transzach, nie rzadziej jednak niż co trzy godziny. Komisja otwiera kopertę zwrotną i wyciąga z niej kopertę z kartą do głosowania oraz oświadczenie. Jeśli oświadczenie jest poprawnie wypełnione, a koperta z kartą do głosowania zaklejona, ta druga zostaje wrzucona do urny wyborczej.
Po zakończeniu głosowania komisja otwiera urny, otwiera koperty z kartami do głosowania i liczy głosy. W skład nowych komisji wejść ma: w gminach do 50 tys. mieszkańców – nie mniej niż trzy i nie więcej niż dziewięć osób; w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców – dziewięć osób oraz po kolejnych dziewięć osób na każde kolejne 50 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż łącznie 45 osób. W skład komisji wchodzą także z urzędu, jako jej przewodniczący, osoby wskazane przez komisarza wyborczego. A jak będzie? Pożyjemy, zobaczymy...

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u