Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Na Fabrycznej bez fabryki. Ale będą lofty!

Na Fabrycznej bez fabryki. Ale będą lofty!

LOFTYFABRYCZNAWszystko wskazuje na to, że po loftach na warszawskiej Pradze i "U Scheiblera", czy w Księżym Młynie w Łodzi moda na takie stylowe mieszkania dotarła także do Zduńskiej Woli. Nowe ma zagościć w starych opuszczonych halach fabrycznych i magazynach po fabryce obuwia przy ul. Fabrycznej. Po dawnym oddziale terenowym łódzkiego "Skogaru" nie ma już śladu. Być może, gdzieś jeszcze w szafach zduńskowolan ocalały produkowane w zakładzie przy Fabrycznej oraz przy Szadkowskiej buty. Teraz mają tam powstać nowoczesne mieszkania, jednak z widocznymi fragmentami starych murów i instalacji.

O planach było głośno już w ubiegłym roku. Wówczas do władz miasta zgłosili się nowi właściciele obiektów pofabrycznych z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie zmiany zagospodarowania przestrzennego. Dla tego obiektu przewidziana była bowiem tylko funkcja usługowo-produkcyjna. Pod koniec lutego br. zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego tego miejsca. Teraz można tutaj także budować mieszkania pod wynajem i lokale pod działalność usługową. Mury fabryki datowane są na 1914 rok. Ich adaptacja będzie się musiała odbywać pod nadzorem konserwatora zabytków. To jednak nie zniechęca inwestorów. Chcą tu wybudować w ciągu góra dwóch lat mieszkania, podobne do tych, jakimi może się już cieszyć stolica, Łódź, Wrocław czy Poznań. W planach jest m.in. dotarcie do stuletniej cegły i jej renowacja. Przewidziany jest także remont murowanego ogrodzenia oraz odtworzenie wiekowego bruku, który przed wiekiem wyłożono na ulicy Fabrycznej. Niewykluczone, że odświeżone zostaną także sąsiadujące z dawną fabryka obiekty, w tym zaniedbany, a będący perełką architektoniczną miasta budynek tzw. starej poczty.

Rewitalizacja starych pofabrycznych obiektów nie jest w Zduńskiej Woli nowum. Na dobre w krajobraz miasta wtopiły się odnowione mury fabryk przy ul. Kościelnej, Łaskiej czy Królewskiej. Jednak żaden z odrestaurowanych przez prywatnych przedsiębiorców budynków nie był przeznaczony na lofty. Ten byłby pierwszy w historii miasta.

tekst i fot. ED

Loft - po angielsku znaczący poddasze lub strych, to w kontekście przestrzeni mieszkalnej mieszkanie o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach. Nowy trend na adaptację postindustrialnych obiektów stworzyli amerykańscy artyści, którzy poszukiwali przestronnych i ekstrawaganckich wnętrz na swoje pracownie. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat surowe fabryczne mury i duże, jasne przestrzenie zainspirowały architektów i projektantów wnętrz.

Za artystami podążali inni ludzie, którzy cenili sobie niestandardowe rozwiązania architektoniczne i unikalny klimat loftów.

W ten sposób odrodziły się zapomniane porty, hale fabryczne, magazyny i stare dzielnice wielu amerykańskich i europejskich miast.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u