Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sprawa basenów w zduńskowolskim "Relaksie" ma ciąg dalszy

Sprawa basenów w zduńskowolskim "Relaksie" ma ciąg dalszy

DSCN9638Jeszcze w styczniu tego roku, kiedy Prokuratura Rejonowa w Zduńskiej Woli umorzyła śledztwo w sprawie zagrożenia przez bakterie E.Coli, jakie w lipcu 2017 roku wykryto w basenach na terenie ośrodka ,,Relaks'', śledczy zalecili zarządcy obiektu jego zmodernizowanie. Pismo w tej sprawie wysłano do prezydenta miasta Piotra Niedźwieckiego, do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które podczas ubiegłorocznych wakacji zarządzało obiektem oraz do Rady Miasta Zduńska Wola.

 

17 stycznia prokuratura poinformowała oficjalnie o zakończeniu postępowania prowadzonego w zakresie niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezydenta Piotra Niedźwieckiego oraz innych pracowników Urzędu Miasta oraz prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji kierującego kompleksem basenów miejskich, prowadzonego o czyny zabronione z art. 231 par. 1 kk i inne. „Niemniej jednak, w toku postępowania ujawniono zdarzenia nie wypełniające przestępstwa, ale konieczna jest ich eliminacja na innej drodze” - stwierdziła prokuratura. I dalej sygnalizuje, że instalacje basenów w obecnej formie nie pozwalają na ich dalsze użytkowanie. Zdaniem śledczych konieczna jest gruntowna modernizacja miejskich odkrytych basenów, aby w przyszłości nie dochodziło tam do podobnych zdarzeń, które mogłyby zagrażać zdrowiu a nawet życiu uczestników kąpieli. Zalecenia prokuratury (na skanach poniżej) zostały ogłoszone dopiero teraz, w lutym. Choć już przez kilkanaście dni urzędnicy zduńskowolskiego magistratu zajęli się szacowaniem kosztów zalecanej modernizacji. Według szybkich rachunków powołanych biegłych oszacowano, że remont basenów ,,Relaksu'' może pochłonąć nawet około 12 milionów złotych brutto!!! O takiej kwocie mediom wspominał m.in. Grzegorz Szmyt, prezes MPWiK w Zduńskiej Woli. To także on wyznał, że basen zamknięte będą w nadchodzącym sezonie letnim, bo nie opłaca się za kilkanaście milionów modernizować ośrodka, który służy odwiedzającym przez dwa miesiące wakacji. Taka deklaracja rozpętała burzę! Zarówno wśród mieszkańców, jak i wśród radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwość Rady Miasta Zduńska Wola. Mieszkańcy są zbulwersowani wizją pozbawienia ich możliwości korzystania z kąpieli w odkrytych basenach. Radnych, którzy w tegorocznym budżecie zarezerwowali - nie znając jeszcze zaleceń i decyzji prokuratury - pół miliona złotych na modernizację basenu oraz toalet - zastanawia skąd wzięła się tak astronomiczna kwota na rzekomą modernizację, bez której nie będzie można korzystać z basenowych niecek?!

Wypowiedź G. Szmyta szybko skomentował na FB Witold Gwiazda, przewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola (PiS, pisownia oryginalna): "Prezydent ustami superprezesa zamyka basen!!! Tego jeszcze w Zduńskiej Woli nie było!!! Zdarzało się, że robił to Sanepid ale nigdy nie robił tego prezydent. Rok temu prezes doprowadził basen do ruiny przez nieudolne zarządzanie a dziś ma czelność wypowiadać się w aurze fachowca od prowadzeniu basenów. SKANDAL!!! WAŻNE: Radni jeszcze nie zapoznali się z ekspertyzą, bo Prezydent jeszcze jej nie przekazał do Biura Rady a już rozpętano medialną nagonkę, że to wina radnych. Gratuluję pomysłu na prowadzenie merytorycznego dialogu. Czekamy na spotkanie z Prezydentem, aby porozmawiać co dalej z basenem. A tak na marginesie to skąd prezes ma ekspertyzę, skoro radni jeszcze jej nie dostali? A na drugim marginesie: superprezes wypowiedział się jako nowy kierownik MOSiRu czy może jako Prezydent?"

Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki także wydał w tej sprawie oświadczenie, jakie przekazał Urząd Miasta (pisownia oryginalna - przyp. siewie.tv). Czytamy w nim: „Dziś (12 lutego - przyp. siewie.tv) rano odbyło się kolejne spotkanie poświęcone sprawie funkcjonowania basenów przy ul. Kobusiewicza. Prezydent polecił podjęcie działań, które maja doprowadzić do otwarcia basenów w sezonie letnim. Piotr Niedźwiecki: „W zeszłym roku przeznaczyliśmy blisko 200 tys. na remont instalacji, w tym roku zarezerwowałem w budżecie 500 tys. na kolejne remonty. Zrobimy wszystko aby w sezonie letnim został uruchomiony co najmniej średni basen oraz brodzik dla dzieci. Konieczność dostosowania otwartych basenów do rygorystycznych norm sanitarnych to kolejny argument za tym, aby kryta pływalnia powstała właśnie na terenie MOSiR, a nie obok SP 12. Połączenie całorocznego basenu z sezonowym obiektem to najlepsze rozwiązanie, które doskonale sprawdza się np. na Fali w Łodzi”. A na FB Niedźwiecki dodał wpis: "Ze względu na małe zamieszanie wyjaśniam: baseny mają być czynne latem i przede wszystkim bezpieczne dla mieszkańców. Zrobimy wszystko, aby spełnić normy dotyczące jakości wody. Mamy na to 500 tys. zł, które wpisałem do budżetu miasta."

KaMi S

Przypomnijmy, że mimo umorzenia śledztwa w sprawie wykrytych na basenach bakterii E.Coli sprawa będzie miała finał w sądzie. Zażalenie na decyzję śledczych złożyli rodzice kilkuletniej dziewczynki, która po lipcowej kąpieli na Relaksie zachorowała na sepsę: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7839-sprawa-bakterii-ecoli-jakie-latem-wykryto-w-zduskowolskich-basenach-bdzie-miaa-fina-w-sdzie

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTakie tam gadki przy ognisku...

Siedzi sobie Puchatek przy ognisku i zajada pieczyste.
Widzi go Tygrysek i postanawia się przyłączyć.
Po kilku piwach i kawałkach pieczystego, Tygrysek z żalem mówi do Puchatka:
- Wiesz Puchatku, ale Prosiaczka to nie bardzo lubię.
- Jak ci nie smakuje, to nie jedz - odparł Kubuś Puchatek.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u