Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Muralu czy ci nie żal.... Malowidło z Tadeuszem Szaniawskim możne zniknąć

Muralu czy ci nie żal.... Malowidło z Tadeuszem Szaniawskim możne zniknąć

muraleezdMieszkańcy sieradzkiego nazywają Zduńską Wolę od lat miastem rowerów. Ale sami mieszkańcy od niedawna uważają, że Zduńska Wola także muralami stoi. Jest ich obecnie w mieście dziesięć i na dobre wtopiły się w krajobraz miasta. Do obiegowego języka weszły już powiedzenia jak: "spotkajmy się przy królikach", "pod Szaniawskim", czy "koło kotów". Niestety, jeden z nich, przedstawiający byłego, przedwojennego burmistrza miasta Tadeusza Szaniawskiego może niedługo zniknąć bezpowrotnie z muralowej mapy Zduńskiej Woli. Dlaczego?

 

Miasto przestało być właścicielem budynku przy ulicy Łaskiej 16, na którym mural powstał ledwie rok temu, bo w listopadzie 2019 roku. A nowy właściciel ponoć zamierza starą kamienicę wyburzyć. Więcej o tym na: https://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10098-tadeusz-szaniawski-na-muralu-historia-zduskiej-woli-na-ulicy Większość obrazów namalowanych na elewacjach zduńskowolskich budynków nawiązuje do historii miasta i tożsamości mieszkańców. Nie brakuje też prac bardziej abstrakcyjnych. Barwne, fantazyjne murale cieszą oko i uatrakcyjniły zduńskowolski krajobraz. To sztuka zaangażowana społecznie – z prostymi alegoriami i dosadną ekspresją wyrazu.
– Murale są częścią większego, spójnego planu ubogacania przestrzeni publicznej. Wpływają na estetykę i atrakcyjność Zduńskiej Woli, a także mają wartości historyczne oraz edukacyjne – uważa wiceprezydent Paweł Szewczyk. – Obecnie możemy podziwiać dziesięć większych i mniejszych prac. Spotkamy je w różnych częściach miasta, najwięcej w centrum – dodaje.
Wielokulturowość przedwojennej Zduńskiej Woli i jej przemysłowy charakter zostały pokazane na muralach przy pl. Wolności 8 i 9. Czesław Łacwik stworzył je z okazji 195. rocznicy nadania Zduńskiej Woli praw miejskich. Wcześniej ozdobił boczną ścianę kamienicy przy pl. Wolności 1. Możemy tam zobaczyć panoramę fragmentu ulicy Łaskiej z początku XX wieku, ujętą z wieży historycznego ratusza. To najstarszy zduńskowolski mural.
Miasto cały czas się zmienia. Niedawno wzbogaciło się o kolejne artystyczne elementy, które pozytywnie zmieniają jego wizerunek. Należą do nich dzieła zduńskowolanki Karoliny Treler. Na budynku Muzeum Historii Miasta wykonała mural, który przedstawia zabytkowy ratusz i pierwszą stację benzynową w Zduńskiej Woli. Dzięki artystce kamienica przy ul. Łaskiej 16 zyskała sylwetkę i twarz przedwojennego burmistrza naszego miasta – Tadeusza Szaniawskiego. Na ścianie domu przy pl. Wolności 21 stworzyła mural z figlarnymi kotami, a przy Łaskiej 41 z trzema magicznymi królikami. Również symboliczne 98-220 na Fabrycznej oraz pędząca lokomotywa, która zdobi szczyt bloku u zbiegu karsznickich ulic Wojska Polskiego i Juliusza Sylli są jej autorstwa.
Ciekawa forma muralopodobna z dziewiętnastowiecznymi kobietami dekoruje też elewację kamienicy przy ul. Kościelnej 2. Część innych murali można oglądać, w drodze do miejskich basenów.

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u