Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kanalizacja to nie śmietnik!!! - alarmuje łaskie MPWiK

Kanalizacja to nie śmietnik!!! - alarmuje łaskie MPWiK

MPWIKLASKPracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łasku pracującym przy oczyszczalni opadają nie tylko ręce, ale i "szczęki", kiedy widzą co do niej wpada na finiszu! I alarmują! Odpadki, jak i części stałe należy wrzucać do kosza na śmieci, a nie do toalety!

 

Kanalizacja jest tak zaprojektowana, by przyjmować ścieki z naszych domów, nieczystości sanitarne i papier toaletowy. Śmieci wrzucone do toalety mogą zapychać nie tylko sedes, ale również wewnętrzną kanalizację budynku, co może doprowadzić do cofnięcia ścieków, zalania mieszkania i stać się przyczyną poważnej awarii. To zaś powoduje duże straty materialne. Najczęstszą przyczyną powstawania zatorów w sieci kanalizacyjnej są błędy w użytkowaniu i niedbałość o wewnętrzną instalację kanalizacyjną. Usunięcie awarii związane jest z dużymi kosztami, którymi zostają obciążani wszyscy mieszkańcy gminy płacąc rachunki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki. Nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana instalacja może się zapychać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać. MPWiK przypomina, czego nie wolno wrzucać do sedesu:
- środków higieny osobistej takich jak np.: waciki, podpaski, tampony, chusteczki nawilżone, waty, pieluch, ręczników papierowych, patyczków do uszu, itp.
- rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych, itp. – z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych, które nie rozpuszczają się w wodzie, zbijających się w rurach w zwartą masę.
- kości, odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach, i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi śmieciami tworząc nieprzepuszczalną bryłę. Resztki jedzenia przyciągają gryzonie (myszy i szczury), które osiedlają się w kanalizacji i mogą być nosicielami groźnych chorób.
- lekarstw, igieł, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni ścieków.
- materiałów budowlanych takich jak.: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp., które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.
- części stałych, nie rozpuszczalnych w wodzie np.: rękawice gumowe, prezerwatywy, włosy, torebki foliowe, korki, butelki, zabawki, itp.
Apel nie wziął się z kosmosu, bo wiele ze wspomnianych powyżej przedmiotów często trafia do łaskiej oczyszczalni ścieków. A ta niespełna dwa lata temu przeszła gruntowną modernizację. Obiekt w obecnej formie by nie powstał, gdyby nie dofinansowanie w wysokości 34,7 mln zł z dotacji z Unii Europejskiej z "Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach". Z osadu ściekowego produkuje biogaz, z którego po spaleniu w układzie kogeneracji powstaje "zielona energia" - energia elektryczna oraz cieplna zużywana na potrzeby pracy m.in. tego obiektu. Za te działania spółka właśnie otrzymała stosowny certyfikat od firmy re:spect energy , która w wyniku przeprowadzonego postępowania zamówienia publicznego dostarcza energię elektryczną w latach 2020 - 2021 na potrzeby działalności łaskiej spółki.

KaMi S

mpwikertygikat

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u