Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Plac Wolności (Platz der Freihert) w Zduńskiej Woli rzekomą spuścizną po nazistach?

Plac Wolności (Platz der Freihert) w Zduńskiej Woli rzekomą spuścizną po nazistach?

rynek1_1641506128Samorząd Zduńskiej Woli przymierza się do zmian organizacyjnych na placu Wolności. Chce, by w niedalekiej przyszłości ta część centrum miasta została wyłączona z ruchu komunikacyjnego i zamieniła się w miejsce ogólnodostępnej rekreacji. Ale czy po zmianach - a poczyniono już przygotowania do opracowania dokumentacji - będzie wtedy mowa o placu Wolności?

 

Działacze prawicowi, związani ze Stowarzyszeniem Zduńskowolska Inicjatywa Patriotyczna, które sympatyzuje w Konfederacją, jak informuje Andrzej Kaniewski, przeprowadzają właśnie ankietę, której celem jest uzyskania odpowiedzi, czy zduńskowolanie są za zmianą nazwy placu Wolności na Rynek. Jako jeden z argumentów podają, że obecną nazwę plac Wolności miasto zawdzięcza nazistowskim Niemcom i dlatego postulują o zmianę nazwy na ul Rynek. W uzasadnieniu do ankiety czytamy:
"Jako Stowarzyszenie Zduńskowolska Inicjatywa Patriotyczna zwracamy się do Państwa - Mieszkańców Miasta Zduńska Wola z projektem zmiany nazwy ulicy Plac Wolności na proponowaną przez nas ulicę pod nazwą Rynek. Zmiana ta podyktowana jest więc, nie tylko zgodnością co do usytuowania miejsca w topografii miasta, ale również nazywania tak podobnych punktów w polskim porządku administracyjnym. Oznaczenie ulicy mianem Plan Wolności sięga okresu II wojny światowej, kiedy to po 8 listopada 1939 roku, na pamiątkę włączenia Zduńskiej Woli do tzw. "Kraju Warty", niemieccy okupanci nadali temu miejscu nazwę "Pltaz der Freiheit", czyli ówczesny "Plac Wolności'. Cynicznie jednak, gdyż plac, który miał hołdować wolności, niechlubnie graniczył z gettem w Zduńskiej Woli, w którym wówczas więziono kilkanaście tysięcy ludzi pochodzenia żydowskiego. To właśnie w tym czasie wymordowana została część mieszkańców naszego miasta, a przede wszystkim ludność żydowska, która niemal cała została wywieziona do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem i tam eksterminowana. Nazwa w swej niezmienionej postaci występuje do dziś i zdaje się nie wzbudzać zbyt wiele kontrowersji, postrzegana bez świadomości jej losów oraz pozbawiona swojego historycznego wymiaru. W świetle historycznych faktów, zmiana terminologii powinna więc nastąpić, aby nie była więcej kojarzona ze zbrodniczym, niemieckim reżimem nazistowskim.
Postulat naszego Stowarzyszenia zbiega się również z planami zagospodarowania przestrzennego Zduńskiej Woli. Zaproponowanie zamknięcia odcinka Placu Wolności od skrzyżowania z ulicą Łaską oraz Sieradzką, a więc zamknięcia tego obszaru dla ruchu drogowego, skłania do zmiany przyjętej terminologii oraz uznania tej części miasta jako Rynek.
Forma rynku jest typowa dla urbanistyki europejskiej. Przy rynku lokalizowano ratusz - siedzibę władz miejskich. Był on również przestrzenią wymiany handlowej i miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miast. Analogicznie do europejskich trendów, Plac Wolności pierwotnie służył kupiectwu, natomiast współcześnie wybudowany przy nim Ratusz zrzesza w tym miejscu władze miejskie. Wszystkie te okoliczności pozwalają więc utożsamić ówczesny Plac Wolności z centralnym punktem w mieście, sercem miasta - Rynkiem.
Należy również dodać, iż zmiana nazwy, ze społecznego punktu widzenia, nie będzie uciążliwa, ze względu na małą liczbę mieszkańców zasiedlającą tę część miasta. Proponowana zmiana nazwy na Rynek może natomiast dodać Zduńskiej Woli prestiżu oraz uwolnić miasto od bolesnej przeszłości." Pomysł ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy uważają, że w Zduńskiej Woli są ważniejsze problemy niż zmiana nazwy centrum na Rynek.
O to, jakie kolejne nazwy nosił obecny plac Wolności zapytaliśmy Tomasza Polkowskiego, dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola: - Faktycznie do wybuchu drugiej wojny światowej ta część miasta nazywała się Rynek. W listopadzie 1939 okupanci przemienili ją na "Pltaz der Freiheit", czyli w dosłownym tłumaczeniu na "plac Wolności', by w ten sposób zaznaczyć rzekome wyzwolenie mniejszości niemieckiej. Po zakończeniu działań wojennych to miejsce było placem Zgody, placem Stalina, a od 1957 jest to plac Wolności. Nazwa w ówczesnym aspekcie historycznym miała w pewien sposób odzwierciedlać odzyskanie autonomii przez Polskę. Dyskutować można wciąż, na ile. Dodam, że na przykład w Łodzi nazwa plac Wolności funkcjonuje od lat dwudziestych dwudziestego wieku i nikt jej zmieniać nie chce - dodaje dyrektor Polkowski.

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u