Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Bioczyszczenie stawu przy ul. Ogrodowej w Sieradzu

Bioczyszczenie stawu przy ul. Ogrodowej w Sieradzu

stawZablokowanie zakwitu glonów, uruchomienie procesów samooczyszczających, napowietrzanie glonów i przede wszystkim apel do sieradzan o niedokarmianie ptaków. Sieradzki Urząd Miasta rozpoczął tak zwaną bioremediację stawu przy ul. Ogrodowej.

- W związku z problem występowania wyjątkowo dużej ilości zakwitów glonów, nieprzejrzystego i ciemnozielonego koloru wody oraz pojawienia się odoru bagiennego Urząd Miasta Sieradza zdecydował się na przeprowadzenie bioremedytacji zbiornika wodnego przy ulicy Ogrodowej – wyjaśnia Urszula Pająk, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta w Sieradzu. Bioremediacja to technologia usuwania zanieczyszczeń z gleby i wód za pomocą żywych organizmów. Dotyczy biodegradacji wyprodukowanej biomasy roślinnej oraz resztek obumarłych organizmów i ich wydalin.
Na zlecenie magistratu, specjalistyczna firma, rozpoczęła prace zmierzające do przywrócenia właściwego stanu sanitarnego zbiornika. - Dokonano pomiarów przejrzystości wody i ilości osadu dennego występujących w 3 miejscach. Osad zalega w stawie od 30 do 125 cm. Struktura jego jest bardzo zróżnicowana, występują bardzo duże ilości pieczywa. Zbiornik został na całej powierzchni napowietrzony. Na całej powierzchni zbiornika został rozprowadzony preparat biologiczny - tłumaczy Urszula Pająk.
Redegradacja biologiczna zbiornika została przeprowadzona metodą dr Marcina Sitarka, który opracował autorską metodę biorekultywacji zbiorników wodnych, przy wykorzystywaniu preparatów probiotyczne, dzięki którym można tanio i skutecznie oczyścić zbiorniki wodne. Metoda ta jest całkowicie nieszkodliwa i nieinwazyjna dla środowiska i zapewnia długotrwałe efekty rewitalizacji. - Zaczęły pracować osady denne, zaczynają uruchamiać się procesy samooczyszczające w zbiorniku, jest bardzo dużo glonów, więc pojawiła się piana. Następuje poprawa przejrzystości wody. Zostanie zablokowany zakwit glonów. Fontanna cały czas napowietrza zbiornik. Potrzebujemy dwóch tygodni na widoczną zmianę wody w zbiorniku przy ulicy Ogrodowej – mówi pani kierownik. Urząd Miasta apeluje jednocześnie do mieszkańców o zaprzestanie karmienia ptaków żyjących na stawie. Wrzucone do stawu pieczywa pogorszyły jakość wody, a dodatkowo - przy wysokich temperaturach - przyspieszyły zakwit glonów, pomimo pracującej pompy od fontanny. Dokarmianie nie jest też korzystne dla samych kaczek. Chleb zapycha ich żołądki, nie dostarczając żadnych składników odżywczych niezbędnych dla wzrostu kaczek.
Pod wpływem rozkładającego się chleba, który nie został zjedzony przez ptaki zwiększa się liczba żyjących na powierzchni wody glonów i sinic, które mogą wydzielać toksyny szkodliwe dla populacji ryb oraz wydzielać zapach nieprzyjemny dla ludzi, uwalniając więcej azotanów i fosforanów. Warstwa glonów odcina także podwodne rośliny od światła słonecznego. W najbliższym czasie zostaną ustawione tablice informujące o zakazie dokarmiania ptaków.

Michał Sitarek
Referat Promocji UM w Sieradzu

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u