Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Mapa interaktywna Sieradza nagrodzona w konkursie GUGiK

Mapa interaktywna Sieradza nagrodzona w konkursie GUGiK

mapaStworzona w tym roku nowa interaktywna mapa Sieradza została narodzona w konkursie organizowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Konkurs dotyczył opracowanych w 2020 r. aplikacji lub serwisów internetowych, które w ciekawy i praktyczny sposób wykorzystują dane przestrzenne i usługi udostępniane przez GUGiK.

 

Sieradzki serwis stworzony m.in. na podstawie lotniczych zdjęć ukośnych, dzięki czemu obiekty można obejrzeć nie tylko z góry, ale również z kilku stron, w tym model 3D miasta, otrzymał II miejsce. Aplikacja dostępna jest przez przeglądarki internetowe pod adresem www.sieradz.obliview.com. Link do nowej mapy znajduje się również w "Niezbędniku" znajdującym się na głównej stronie www.sieradz.eu. - Udostępniamy mieszkańcom, przedsiębiorcom znacznie lepszą mapę Sieradza w porównaniu z google maps czy innymi geoportalami. Wartość informacyjna prezentowanych map przyda się z całą pewnością m.in. geodetom i architektom a pozostałe dane w tym trójwymiarowa chmura punktów z lotniczego skaningu laserowego będzie wykorzystywana w bieżącej pracy Urzędu Miasta - wyjaśniał we wrześniu Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Dzięki szczegółowym zdjęciom i danym, które znajdują się w serwisie, można dokonywać pomiarów w poziomie i pionie oraz mierzyć powierzchnię a nawet sprawdzić, jak duży potencjał solarny posiadają dachy budynków w Sieradzu. Ta ostatnia funkcjonalność będzie możliwa dzięki analizie zacienienia i nasłonecznienia obiektów. Serwis wykorzystywany będzie przede wszystkim przez urzędników, jako pomoc w procesach planistycznych czy prowadzeniu inwestycji budowlanych. Dzięki ukośnym zdjęciom oraz modelowi 3D można zobaczyć Sieradz z zupełnie innej perspektywy. - Ukośne ortofotomapy miast powstają poprzez wykonanie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych w czterech podstawowych kierunkach świata pod kątem około 45 stopni. Specjalistyczny zestaw kilku kamer jednocześnie wykonywał zdjęcia ukośne i pionowe. Dodatkowo cała powierzchnia terenu jak i budynki czy drzewa na nim się znajdujące zostały zeskanowane laserem. Samolot wykonujący nalot nad Sieradzem można było zobaczyć 23 kwietnia – mówił Piotr Ignaczewski z Urzędu Miejskiego.
W wyniku lotów prowadzonych nad Sieradzem wykonano około 15 tys. zdjęć z czego, aż 12 tys. to zdjęcia ukośne. Rozdzielczość przestrzenna tych zdjęć to 5 cm. Oznacza to, że każdy piksel zdjęcia jest w przybliżeniu kwadratem 5 x 5 cm reprezentującym rzeczywisty obraz terenu. Obszar objęty opracowaniem to ponad 51 km kwadratowych. - Sieradz jest pierwszym miastem gdzie wykorzystujemy nową technologię publikacji wszystkich zebranych danych, czyli nie tylko zdjęć ukośnych ortofotomap czy modeli 3D, ale pierwszy raz publikujemy na przykład lotniczy scanning laserowy, czyli ogromną ilość punktów w 3D, posiadających współrzędne x, y, z - tłumaczył Witold Kuźnicki z firmy MGGP Aero, która przygotowała aplikację. Lista nagrodzonych w kategorii „Ogólnodostępna aplikacja lub serwis internetowy wykorzystujący dane przestrzenne i usługi GUGiK”
I miejsce EnviroSolutions za „Pobieracz Danych GUGiK” - umożliwienie łatwego pobierania Otwartych Danych GUGiK
II miejsce Urząd Miasta w Sieradzu - za serwis internetowy wykorzystujący dane przestrzenne i usługi GUGiK - https://sieradz.obliview.com/
III miejsce Jerzy Biegalski Softline Plus - za aplikację internetową Michał Sitarek Referat Promocji UM w Sieradzu Michał Sitarek_Obszar roboczy 1.jpg

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u