Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności COVID-19. OD 12 LUTEGO RZĄD LUZUJE OBOSTRZENIA. NIE DLA WSZYSTKICH

COVID-19. OD 12 LUTEGO RZĄD LUZUJE OBOSTRZENIA. NIE DLA WSZYSTKICH

koronawirusOd 12 lutego, o czym poinformował w piątek 5 bm. premier Mateusz Morawiecki, zniesiona będzie część obostrzeń związanych z pandemią. Hotele, pensjonaty, schroniska i noclegownie będą mogły przyjmować klientów. Ale tylko w 50 procentach od wszystkich posiadanych miejsc. Od tego też dnia otwarte mogą być kina, opery, operetki i teatry.

 

Ale liczba widzów w nich nie może przekroczyć 50 procent miejsc na widowni. I wprowadza się tam zakaz sprzedaży żywności, czyli w przypadku kin np. pop-cornu i napojów, a w przypadku instytucji wyższej kultury kawy, herbaty i na przykład ciasta podczas przerw między aktami. Otwarte mogą być także w końcu stoki narciarskie, korty oraz baseny. W przypadku kortów tylko o te, które nie są zadaszone. Na szczęście, w nieszczęściu ten dopiero co zbudowany jesienią ubiegłego roku w Zduńskiej Woli, zadaszony wciąż jest nie odebrany. Wykonawca nie zrobił wszystkiego jak trzeba. Ma nanieść poprawki.... Albo miasto będzie się z nim sądziło i nie wyklucza nowego przetargu na wykonawcę zadaszenia nad tak oczekiwanym kortem. Niestety, co bulwersuje restauratorów w całym kraju - nadal zamknięte mają być restauracje, puby i bary. i kluby z muzyką. Kolejna grupa niezadowolonych to właściciele siłowni. Bo siłownie i kluby fitness na otwarcie mają znów czekać. Nowe luzowanie jest warunkowe. Obowiązywać będzie w dniach od 12 do 24 lutego. Decyzja zluzowania, choć początkowo ucieszyła kinomanów, spragnionych spektakli i występów w operach, czy teatrach nie do końca przekłada się na real. Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, rząd o takich decyzjach miał informować branżę co najmniej trzy tygodnie przed ich wejściem w życie. A teraz okazuje się, że teatry, opery, operetki zostały postawione przed faktem dokonanym. Wiele kin w kraju, także te w Sieradzkiem nie jest w stanie w ciągu tygodnia przygotować repertuaru na pełne dwa tygodnie. Bo nawet nie wiedzą, na jaki okres mają podpisywać umowę z dystrybutorem filmów. Do tego z początkiem lutego nie ma nowych tytułów, które mogłyby przyciągnąć do kin tysiące widzów. Podobnie jest w w teatrach i operach. Sceptycznie do decyzji rządu podchodzą też samorządy, które przez lokalne ośrodki sportu nadzorują pracę kortów i pływalni. W Zduńskiej Woli np. wiele osób liczyło, że wraz z nowym rozporządzeniem mieszkańcy będą mogli w końcu skorzystać w nowej, pływalni przy ul. Kobusiewicza. Jej budowa kosztowała blisko 40 mln zł. Jak jednak poinformował nas prezydent miasta Konrad Pokora, na pewno fani pływania w basenie będą mieli do dyspozycji w wyznaczonym przez rząd terminie kryty basen przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Kilińskiego. Pływalnia, a w tym baseny kryte przy ulicy Kobusiewicza przechodzą bowiem tak zwane odbiory cząstkowe.
- Przetargi na ratowników, sprzątanie i obsługę możemy rozpocząć jak będę miał pewność, ze po dwóch tygodniach znowu nie zamkną basenów. Bo nie zaryzykujemy podpisywania umów, kiedy sytuacja jest tak niepewna. Za duże ryzyko opłacania - wyjaśnia prezydent. No cóż, jak wyrokowali w piątek 5 lutego na forach internetowych sceptycy ze Zduńskiej Woli, w tym były wiceprezydent Andrzej Brodzki, pewnie mało to było prawdopodobne, aby baseny przy Kobusiewicza zostały otwarte, choć wcześniej władze miasta w chwaliły się lokalnych mediach się zakończeniem budowy, a jej oddaniem zwlekały ze względu na obostrzenia pandemiczne. Na pocieszenie podajemy, za to otwierają się baseny w Termach Uniejowskich oraz baseny kryte w Sieradzu, Wieluniu i Łasku.

Poniżej dane z raportów dobowych Ministerstwa Zdrowia z 4/5 bm. :
Kraj: 1.533.511/1.539.564 odnotowanych przypadków zakażeń koronawirusem od marca 2020 r. W kraju odpowiednio było: 6.496/6.053 nowych chorych, w tym 91/122 bez wskazania adresu. Dotychczas zmarło w kraju 38.344/38.712 zakażonych, w tym 444/368 to chorzy z poprzedniej doby. Województwo łódzkie. Dane z 4/5 lutego: 283/353 to nowe zakażenia. Odnotowano odpowiednio 28/19 zgonów, w tym wyłącznie z powodu COVID-19: 2/6.
Sieradzkie. Statystyki z 4/5 lutego (suma dotychczasowych zgonów):
- powiat łaski 1/3 (55/55 zgonów dotychczas)
- powiat pajęczański 3/2 (73/73 zgony)
- powiat poddębicki 1/9 (49/49 zgonów dotychczas)
- powiat sieradzki 11/11 (170/170!!!! zgonów od marca 2020 r.
- powiat wieluński 6/3 (92/93 zgony)
- powiat wieruszowski 6/3 (73/73 zgony)
- powiat zduńskowolski 3(78/78 zgonów dotychczas).
W kraju wykonano odpowiednio przed 5 lutego: 43.943/41.533 testów na obecność koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o liczbie podanych szczepionek od 27 grudnia 2020 roku do 5 lutego br. Podano dotąd 1.566.604 dawek.

KaMi S

Podobne
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12955-covid-19-w-regionie-dane-z-3-litego
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12946-covid-19-w-regionie-dane-z-1-i-2-litego
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12934-covid-19-w-regionie-dane-z-29-do-31-stycznia 1 załącznik

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u