Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności POWIAT ZDUŃSKOWOLSKI POMAGA „DZIECIOM UCHODŹCÓW Z MICHAŁOWA”

POWIAT ZDUŃSKOWOLSKI POMAGA „DZIECIOM UCHODŹCÓW Z MICHAŁOWA”

uchodzcydzieckoLokalna akcja w Michałowie ( https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-19/podlaskie-michalowo-rozszerza-pomoc-potrzebujacym-migrantom-ruszyly-kolejne-help-pointy/), a także - już od początku października - obywatelska, ogólnopolska, a nawet europejska pomocowa dla rodzin, głównie dzieci uchodźców, pod hasłem "HELP POINTS" rozszesza się. Chodzi o rodziny z dziećmi, które trafiają do strefy objętej od 2 września br. stanem wyjątkowym na granicy polsko-białoruskiej .

 

Nie jest też obojętna mieszkańcom Podlaskiego, ale i tym z powiatu zduńskowolskiego. Rozpoczęła się właśnie zbiórka darów, głównie dla tych najmłodszych ofiar uchodźców. Dzieci, a często i niemowlaków. Organizatorzy postawili więc sobie za cel: zebranie mleka, odżywek, pieluch, śpiochów, mokrych chusteczek dla dzieci do pierwszego roku życia. Chodzi też o ciepłe ubrania, koce, jedzenie, ogrzewane namioty, baterie solarne, kuchenki gazowe i inne urządzenia, które pozwolą tym rodzinom przetrwać, żeby nie powiedzieć przeżyć oczekiwanie na przejście na polską stronę i walkę o azyl? ( https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-19/podlaskie-michalowo-rozszerza-pomoc-potrzebujacym-migrantom-ruszyly-kolejne-help-pointy/ ) A także dostarczenie ich do Urzędu Miejskiego w Michałowie. Michałów to miejscowość oddalona od Zduńskiej Woli o blisko 420 km. Społeczność tego miasteczka, w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi, pomaga przetrwać i dojść do zdrowia ofiarom kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. To akcja na rzecz zziębniętych, głodnych, przemoczonych, chorych cudzoziemców błąkających się po przygranicznych lasach. Michałów nie chce pieniędzy, prosi jedynie o zamówione produkty. Mleko, odżywki, pieluchy itd., a za pieniądze wrzucone do puszek w całym kraju o zakupienie wspomnianych darów i przekazanie ich wysyłką.
W Zduńskiej Woli rozważana jest przesyłka kurierska lub transport autem. To zależy od ilości podarowanych i zakupionych rzeczy. Akcja potrwa od 3 do 10 listopada, w dni robocze, w godz. 12-18. Miejsce zbiórki: punkt główny – ul. Dolna 41, PMOS. Do akcji włączyli się harcerze ze Zduńskiej Woli, którzy przeprowadzą zbiórkę w swoim hufcu według harmonogramu: od 3 do 10 listopada w dni robocze po południu, a w sobotę 5 bm. w godz. 10-14. Kolejne miejsce zbiórki to PMDK „Na pięterku” (ul. Kilińskiego 17). Zakończenie zbiórek: 10 listopada o godz. 18. W punktach zsumowane zostaną dzienne zbiórki, pospisywane protokoły i komplet dostarczony na PMOS do godz. 18.30. Tu powstanie zbiorcza lista, tu w gronie ambasadorów akcji zapadnie decyzja o zakupach i rozliczenie zduńskowolskiego przedsięwzięcia. Czemu to robimy? Bo mamy przekonanie, że mieszańcy naszego powiatu chcą pomóc pomagać ofiarom kryzysu humanitarnego na naszej granicy z Białorusią tylko do tej pory nie wiedzieli jak to zrobić. Harmonogram dyżurów w Hufcu ZHP w Zduńskiej Woli 03.11 (środa), w godz. 16.30-18.30; 04.11 (czwartek), w godz. 16 - 18; 05.11 (piątek), w godz.16-18; 06.11 (sobota), w godz.10-14; 08.11 (poniedziałek), w godz. 16-18; 09.11 (wtorek), w godz. 16-18; 10.11 (środa), w godz. 16-18.. I w środę po dyżurze wszystkie rzeczy od razu podwiezione zostaną do PMOS. Już wiadomo, że do akcji włączyły się: też szkoły podstawowe z powiatu zduńskowolskiego: z Zapolic, Janiszewic, Czechów oraz SP 11 w Zduńskiej Woli, Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli i II LO w Zduńskiej Woli. Do akcji włączył się także Caritas Polska.

KaMi S

Poniżej treść listu Marka Krupiński ego, Dyrektora Generalnego UNICEF Polska "W imieniu UNICEF Polska wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec działań polskich władz w stosunku do dzieci, które wraz z rodzinami przekroczyły granicę polsko-białoruską i znalazły się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Doniesienia medialne, nagrania i zdjęcia niezbicie wskazują, że dzieci wraz z rodzinami, które już znalazły się na terytorium naszego państwa, są z niego przy użyciu siły przepychane lub wywożone na granicę polsko-białoruską i tam pozostawiane bez jakiejkolwiek pomocy i wsparcia. Stosowanie procederu „push-backów” i pozostawianie dzieci bez zabezpieczenia ich podstawowych potrzeb oraz pomocy medycznej jest sprowadzeniem bezpośredniego zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Panujące warunki atmosferyczne, brak żywności i zmęczenie powodują, że uchodźcy są krańcowo wyczerpani, chorują, a nawet zdarzają się przypadki zgonów. Nie otrzymują adekwatnej pomocy medycznej ani żywnościowej. Warunki, które są trudne do zniesienia dla organizmu dorosłego człowieka są zabójcze dla małego dziecka. Dzieci uchodźców przechodzą gehennę. Poczucie zagrożenia, strach, zimno, zmęczenie - wszystko to jest niewyobrażalnym cierpieniem fizycznym i psychicznym dla każdego dziecka. Doświadczenia UNICEF z krajów pogrążonych w chaosie, wojnie domowej, czy będących miejscem działań wojennych wyraźnie wskazują, że w takich warunkach najbardziej cierpią dzieci. Pozostają w nich rany, które już nigdy się nie zabliźnią. Polska szczyci się, że jest inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka. Ta ratyfikowana przez nasz kraj umowa międzynarodowa powstała właśnie po to, by chronić najsłabszych przed przemocą, okrucieństwem, torturami i nieludzkim traktowaniem. Dobro dzieci jest priorytetem i zawsze powinno być stawiane na pierwszym miejscu. Zgodnie z Konwencją o prawach dziecka (art.3 pkt 1), „We wszystkich działaniach dotyczących dzieci, podejmowanych przez publiczne lub prywatne instytucje opieki społecznej, sądy, władze administracyjne lub ciała ustawodawcze, sprawą nadrzędną będzie najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka.”
Przestrzeganie zapisów Konwencji o prawach dziecka, Konwencji dotyczącej statusu uchodźców oraz Konwencji Genewskiej jest naszym prawnym i moralnym obowiązkiem. Zgodnie z art. 22 pkt. 1 Konwencji o prawach dziecka „Państwa-Strony podejmą właściwe kroki dla zapewnienia, aby dziecko, które ubiega się o status uchodźcy bądź jest uważane za uchodźcę w świetle odpowiednich przepisów prawa międzynarodowego lub wewnętrznego stosowanego postępowania, w przypadku gdy występuje samo lub towarzyszą mu rodzice bądź inna osoba, otrzymało odpowiednią ochronę i pomoc humanitarną przy korzystaniu z odpowiednich praw zawartych w niniejszej konwencji lub innych międzynarodowych aktach dotyczących praw człowieka oraz innych dokumentach w sprawach humanitarnych, których wspomniane Państwa są Stronami.” Działania podejmowane na granicy polsko-białoruskiej są tego zaprzeczeniem, prowadzą wręcz do zagrożenia życia i zdrowia dziecka.
W imieniu organizacji, którą reprezentuję domagam się: respektowania zapisów Konwencji o prawach dziecka oraz innych aktów międzynarodowych, w tym Konwencji Genewskiej; przestrzegania postanowień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie udzielenia uchodźcom niezbędnej pomocy humanitarnej i prawnej; zgodnego z procedurami międzynarodowymi traktowania dzieci, które wraz z rodzicami znajdą się na terytorium Polski oraz zapewnienia im bezpiecznych warunków pobytu do czasu podjęcia stosownych decyzji administracyjnych; wydania odpowiednim służbom zakazu stosowania „push-backów” jako procederu niehumanitarnego i stwarzającego bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia; dopuszczenia nas oraz innych organizacji pomocowych do strefy objętej stanem wyjątkowym w celu zapoznania się z sytuacją na miejscu i udzielenia stosownej pomocy humanitarnej. W kraju, którego Rząd podkreśla chrześcijańską podstawę swoich działań i który był inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, takie postępowanie władz wobec bezbronnych osób, w tym szczególnie dzieci, jest rzeczą niedopuszczalną. Zapewnienie wszystkim dzieciom odpowiedniej opieki i ochrony w tej szczególnie trudnej sytuacji jest naszym podstawowym obowiązkiem. Oczekuję od Pana Premiera wiarygodnych i pełnych informacji o sytuacji dzieci na granicy polsko-białoruskiej, w tym między innymi odpowiedzi na pytania: Gdzie są przewożone i przebywają dzieci migrantów, które były hospitalizowane w polskich szpitalach? Gdzie i w jakim stanie zdrowia są dzieci, które w poniedziałek, 27 września br. były w strażnicy w Michałowie?

Marek Krupiński
Dyrektor Generalny UNICEF Polska"

Fot. Gmina Michałów Warte przejrzenia w tej sprawie także na: https://samorzad.infor.pl/wiadomosci/5336650,Punkt-pomocy-uchodzcom-w-Michalowie.html

Podobne:
https://www.metropoliagdansk.pl/metropolitalne-wiadomosci/potrzebna-pilna-pomoc-uchodzcom-w-michalowie/\
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-19/podlaskie-michalowo-rozszerza-pomoc-potrzebujacym-migrantom-ruszyly-kolejne-help-pointy/
https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,27641335,uchodzcy-na-granicy-w-michalowie-powstaje-punkt-pomocy-w-kuznicy.html

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u