Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności 85-lecie Karsznic z porucznikiem Borewiczem

85-lecie Karsznic z porucznikiem Borewiczem

7Karsznic85-lecie powstania świętuje w tym roku kolejarskie osiedle Zduńskiej Woli - Karsznice. Obchody zwieńczające ten jubileusz zaplanowano na 7 i 8 września. Gościem honorowym będzie aktor Bronisław Cieślak, który przez lata wcielał się w rolę porucznika Milicji Obywatelskiej z Komendy Stołecznej, czyli znanego z zamiłowania do rozwiązywania zagadek kryminalnych oraz do.. kobiet Sławka Borewicza. I to właśnie film z jego udziałem, czyli odcinek "07 zgłoś się", który kręcono w 1978 roku, miał swoją premierę miał rok później.

 

Porucznik Borewicz rozwiązywał zagadkę tajemniczych zabójstw. Ze względu na ich rodzaj - rzut noża w samo serce - można przypuszczać, że dokonał tych czynów ten sam sprawca. Po bardzo trudnym i żmudnym śledztwie okazuje się, że dwie ofiary łączyło coś wspólnego: spowodowały nieumyślnie śmierć Zofii Sulimy - żony cyrkowego mistrza w rzucani nożem. A jak to wyglądało w serialu według scenariusza?

"Wczoraj około godziny 19.15 na stacji Karsznice zamordowano człowieka. Takim samym nożem (tu porucznik Borewicz pokazuje zdjęcie). Proszę popatrzeć (tu Borewicz podchodzi do mapy), my jesteśmy tu, a to się stało..., o mniej więcej tu." Tę kwestię wygłosił główny bohater serialu "07 zgłoś się" porucznik Sławomir Borewicz. Karsznice pojawiają się w dziewiątym odcinku serialu pt. "Rozkład jazdy". Paradoksalnie jednak ten odcinek "07 zgłoś się", rzekomo dotyczący Karsznic był kręcony w...Odolanach. Odwrotna sytuacja była z kolei podczas realizacji zdjęć do filmu "Człowiek na torze" Andrzeja Munka. Sceny z filmowej stacji Skoków nagrywano właśnie na stacji Zduńska Wola - Karsznice. Z kolei w filmie "Linia" Kazimierza Kutza pojawia się ,,Zwoltex''... Mimo tego, że wielu widzów wciąż nie ma wiedzy, że w 1978 roku Karsznice pojawiły się w serialu wyłącznie z nazwy, wciąż do Borewicza i jego działań w tym odcinku mają wielki sentyment! Karszniczanie oraz fani tego kultowego serialu będą się mogli spotkać z odtwórcą głównej roli "07 zgłoś się" już 7 września podczas specjalnej prezentacji 9-tego odcinka serialu. A ten zostanie wyświetlony właśnie z okazji 85. urodzin Karsznic w kinie plenerowym o godz. 19.30 na placu Zwycięstwa na terenie osiedla. Dzień później zaplanowano uroczystości oficjalne. Co zaplanowano od godz. 14?
- Przez Karsznice będzie można przejechać się elektryczną kolejką. Zaplanowana jest wystawa o historii Karsznic. W skansenie lokomotyw będzie symulator lokomotywy i atrakcje dla najmłodszych.
- Godz. 15.30, pl. Zwycięstwa, konkursy rodzinne z nagrodami
- Godz. 16. Koncert dla dzieci pt. „Kosmokwaki”
- Godz. 16.30, gorące dania przygotowane na wielkiej patelni.
- Godz. 18 koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.
- Godz. 19 biesiada karsznicka, plenerowa zabawa pod chmurką. Zagra DJ Webster.

Przypomnijmy: O Karsznicach zaczęło być głośno w Polsce w latach dwudziestych XX wieku w związku z budową linii kolejowej Śląsk–Porty na mocy ustawy z 23 kwietnia 1925 roku. Otóż linia ta przebiegała m.in. przez Karsznice. Roboty rozpoczęto wiosną 1928 roku. Pierwszy pociąg ze Śląska dotarł tu 8 listopada 1930 roku. W tym dniu w Karsznicach otwarto stację kolejową. Linię dokończyło Francusko-Polskie Towarzystwo Kolejowe S.A. w Paryżu w 1937 roku. Zbudowano w Karsznicach również parowozownię oddaną do użytku 11 listopada 1933 roku, a w 1934 roku na potrzeby kolei uruchomiono ujście wody na rzece Grabi w Bilewie. Wybudowano też osiedle mieszkaniowe dla 1.300 kolejarzy i ich rodzin. Niemcy rozbudowali karsznicki węzeł kolejowy. W okresie II wojny światowej działała tu Samodzielna Placówka Kolejowa ZWZ-AK, prowadząca działalność wywiadowczą i sabotażową. Na przełomie 1942/1943 rku doszło w parowozowni karsznickiej do licznych aresztowań, a dwóch kolejarzy Juliusza Syllę i Kazimierza Kałużewskiego publicznie powieszono (więcej na:http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2016/02/to-ludzie-ludziom-zgotowali-ten-los.html?q=Karsznice ) .

KaMi S

Podobne o historii Karsznic:
http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2017/11/muzeum-nagrodzone-za-organizacje.html?q=Karsznice

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2017/09/spacer-peen-wspomnien-po-karsznicach.html?q=Karsznice

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/11/muzeum-publikuje_17.html?q=Karsznice

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u