Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Straż Miejska w Zduńskiej Woli ma prawo badania próbek pobieranych z palenisk

Straż Miejska w Zduńskiej Woli ma prawo badania próbek pobieranych z palenisk

smpalenie3Zduńskowolska Straż Miejska w trwającym wciąż sezonie grzewczym przeprowadziła już 158 kontroli. Sprawdzała czym w Zduńskiej Woli mieszkańcu palą się w piecach, a sezon przecież sezon grzewczy wciąż jeszcze trwa. A palą czym się da!

 

Jak poinformował prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, miasto podpisało umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym na przeprowadzanie analiz próbek popiołu z palenisk. Takie próbki podczas kontroli pobierać będą strażnicy miejscy. Strażnicy zostali przeszkoleni pod kątem metodologii pobierania próbek - mówi prezydent - a miasto zostało zaopatrzone w specjalne pojemniki na próbki wraz z plombami do nich - dodaje. Ta umowa jest tym bardziej ważna, że niespełna kilkanaście dni temu to właśnie strażnicy miejscy byli wezwani na osiedle Karsznice. Jeden z mieszkańców, sąsiad osiedlowej kotłowni miał bowiem obawy, czy miał spalany w piecu jest zdrowy dla niego, jego rodziny oraz innych mieszkańców bloku. Teraz rodzajem opału zajęła się już Prokuratura Rejonowa w Zduńskiej Woli. Na wniosek Komendy Powiatowej Policji ( więcej na ten temat: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9396-skandal-ze-spalaniem-mieci-w-karsznicach-przez-piec-przeszy-tony-zmielonych-odpadow_)
Straż Miejska podejmuje coraz więcej interwencji związanych ze stosowaniem niedozwolonego opału, który w ogromnej mierze przyczynia się do powstawania smogu. Przeprowadza takie kontrole z własnej inicjatywy - strażnicy, na podstawie Prawa ochrony środowiska są upoważnieni do sprawowania w imieniu Prezydenta Miasta kontroli palenisk i kotłowni. Coraz częściej również powodem interwencji są zgłoszenia od mieszkańców. Blisko 70 procent interwencji jest podejmowanych właśnie po telefonach od zduńskowolan. Pobieranie próbek popiołu z palenisk jest metodą weryfikacji zgłoszeń. Wyniki badań są również podstawą w sprawach kierowanych do sądu. Pobieranie próbek odbywa się zgodnie ze specjalną procedurą, zawsze w obecności właściciela nieruchomości. Następnie w specjalnym, zaplombowanym pojemniku wysyłane jest do laboratorium. Czas oczekiwania na wyniki to około siedem dni. To badanie składu chemicznego popiołu daje jednoznaczne wyniki. Jeżeli w palenisku występować będą substancje niedozwolone, odpady lub śmieci, to analiza ze stuprocentową dokładnością to wykaże - informuje Robert Zawiasa Komendant Straży Miejskiej. I przypomina o karach. Za palenie substancjami niedozwolonymi grozi mandat karny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu to po postępowaniu sądowym grzywna do 5 tys. zł.
Koszty badań poniesie miasto, jeśli jednak sprawa trafi do sądu, to samorząd będzie wnioskować o odzyskanie tych pieniędzy od osoby stosującej niedozwolony opał. Umowa z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym została podpisana na cały rok.

Leon

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u