Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W ekoszkole w Załęczu Małym ekopracownia

W ekoszkole w Załęczu Małym ekopracownia

zalecze-ekopracownia02Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym, w gminie Pątnów, w powiecie wieluńskim, jest od lat aktywnie nastawiony na ekologię; wiedzę o środowisku przyrodniczym i dbanie o nie. Teraz może pochwalić się nową zewnętrzną ekopracownią. Do dyspozycji uczniów są interesujące pomoce naukowe, bujna roślinność i imponujące miejsce do nauki - informuje Magdalena Jaroch z Radia Ziemi Wieluńskiej.

 

- Jest to ekopracownia, która prezentuje różnorodną roślinność. Mamy kącik roślin miododajnych, tam w pobliżu znajdują się różne krzewy, latają motyle, które bardzo licznie przebywają w tamtej części. Jest misio, który lubi miód, a jak miód, muszą być również owady. Są tutaj ścieżki dydaktyczne i sensoryczne. Mamy również tablice informacyjne, koło fortuny, dendrofon, na którym można usłyszeń dźwięki, jakie się wydobywają z drzewa. Cały ogród znajduje się na terenie szkoły; mamy wiatę, która ma służyć jako miejsce do nauki na świeżym powietrzu. Na środku naszej ekopracowni znajduje się zegar słoneczny. W pobliżu mamy zamontowaną stację meteo i na naszej stronie internetowej możemy na bieżąco sprawdzać pogodę – mówiła w RZW dyrektorka szkoły, Elżbieta Krzemińska.
- Mam nadzieję, że te sukcesy będą motywowały do dalszej pracy. Wspólnie jako Urząd Gminy mamy wraz ze szkołą plany, aby oprócz edukacji ekologicznej i uświadamiania wszystkim uczniom, jak ważną wartością jest zdrowa gleba, świeże powietrze, skupimy się na rozwoju infrastruktury sportowej. Znajdujemy się w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Tutaj ta edukacja ekologiczna, którą szkoła skutecznie rozwija, ma to bardzo wielkie znaczenie - mówił w RZW wójt gminy Pątnów, Jacek Olczyk. - Pragnę pogratulować dyrekcji realizacji projektu, panu wójtowi, że sprzyja takim rozwiązaniom, wspiera je i również przyjaciołom szkoły, który włączają się w realizacje tych zadań. Pokazujecie, że macie swoje miejsce na ziemi –podkreślił w RZW Cezariusz Mostowski, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Sieradzu.
Wśród zaproszonych gości byli również m.in. przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół, Rady Rodziców, Rady Gminy i Weronika Pawłowska, reprezentująca posła Pawła Rychlika, która jest absolwentką szkoły w Załęczu Małym: - Dzisiaj reprezentuję posła Pawła Rychlika, który pełni swoje obowiązki poselskie w Sejmie. W imieniu pana posła serdecznie gratuluję pani dyrektor oraz nauczycielom zrealizowania projektu nowej ekopracowni. Mogę się tylko domyślać, jak pracochłonne i czasochłonne to było zadanie. Wierzę, że uczniowie, którzy będą spędzali czas w ekopracowni, będą w pełni wykorzystywali jej potencjał. Projekt udało się zrealizować dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie 50 tysięcy złotych oraz dotacji w wysokości blisko 50 tysięcy złotych z budżetu gminy Pątnów.

(opr. KJB)

Foto: Radio ZW

zalecze-ekopracownia21

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u