Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sieradz piąty w wojewódzkim rankingu ,,Gmina dobra dla życia''

Sieradz piąty w wojewódzkim rankingu ,,Gmina dobra dla życia''

untitledSerwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu "Gmina dobra do życia", obrazującego gminy po badaniu w nich jakość życia. Jak w tym zestawieniu wypadł Sieradz? W województwie łódzkim, biorąc pod uwagę miasta, Sieradz uplasował się na piątym miejscu ze wskaźnikiem jakości życia na poziomie 53,38.

 

Pierwsze miejsce w naszym województwie zajęła Łódź (wskaźnik 59,66). Dalej kolejno znalazły się: Bełchatów (59,22), Skierniewice (55,48) i Piotrków Trybunalski (53,74). Na 11. miejscu sklasyfikowana została sąsiadujące z Sieradzem Zduńska Wola (51,25). W ujęciu ogólnopolskim Sieradz znalazł się na 65. miejscu a Zduńska Wola na 122. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa (wskaźnik 67,65). Zawężając ranking do gmin z siedzibą powiatu ziemskiego, Sieradz znajduje się na 2. pozycji tuż za Bełchatowem. Co brali pod uwagę twórcy rankingu? Został on opracowany na podstawie 48. wskaźników cząstkowych, które utworzyły tak zwany wskaźnik syntetyczny jakości życia w gminach. - Ranking bada jakość życia, biorąc pod uwagę „typową” polską rodzinę i (niemal równocześnie) gospodarstwo domowe, to jest rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe. Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd.
Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność - piszą o metodologii badań twórcy zestawienia. Wśród wskaźników szczegółowych znalazły się m.in. klimatyczny bilans wodny, liczba godzin nasłonecznienia, wskaźnik atrakcyjności wizualnej krajobrazu, zanieczyszczenia środowiska, saldo urodzeń i zgonów, dochody własne budżetów gmin na jednego mieszkańca, wydatki inwestycyjne, liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, warunki pracy, powierzchnia użytkowa mieszkań na jednego mieszkańca, przestępstwa na 1000 mieszkańców, wypadki drogowe, liczbę zabytków na 1000 m kw., zasoby bibliotek na mieszkańca czy też wreszcie frekwencję w wyborach samorządowych.

Michał Sitarek

Referat Promocji | Urząd Miasta Sieradza

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u