Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności "Aktywni w potrzebie" mają nowe lokum, ale teraz nie mają żywności dla najbiedniejszych!

"Aktywni w potrzebie" mają nowe lokum, ale teraz nie mają żywności dla najbiedniejszych!

fundacja1Wiesława Stasiak, prezes Fundacji Społeczno-Charytatywnej "Aktywni w Potrzebie" w Zduńskiej Woli nie kryje słów podziękowania. Dla prezydenta miasta Piotra Niedźwieckiego oraz zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Złotnicki". Prezydentowi jest wdzięczna za to, że trzy miesiące temu zechciał się pochylić na problemem lokalowym fundacji, a TBS-owi, za to, że ostatecznie po nagłośnieniu medialnym problemów wyremontował lokal przy ul. Łaskiej 6.

 

W tym nowym lokum, po odebranym decyzją prezydenta w styczniu tego roku lokalu przy ul. Łaskiej 41, wolontariusze Fundacji mogą znów pomagać najbardziej potrzebującym. Od połowy marca. Jednak... Jednak jest małe ale!!! W nowym lokalu na razie wydawana jest tylko odzież. Nowa i używana. Od stycznia tego roku FSC "Aktwyni w Potrzebie" nie wydała nawet grama żywności. Powód? Oj, to długa, złożona historia!

- Po tym, jak miasto nam zabrało lokal w starym budynku przy Łaskiej 41, sąsiadujący z główną siedzibą, nie mieliśmy przez półtora miesiąca żadnej umowy na wskazany nam nowy lokal, przy Łaskiej 6. Zresztą siewie.tv opisało ten lokal w stanie ze stycznia, w jakim nam go pierwotnie miasto, a za jego pośrednictwem przekazał TBS. Była to totalna ruina. Kiedy w styczniu trzeba było podpisywać umowę z Caritasem, nie mogliśmy wówczas wskazać nowego lokum. Po pierwsze: nie mieliśmy umowy najmu. Po drugie: nawet bez umowy gdyby jakikolwiek przedstawiciel Caritasu czy Banku Żywności przyjechał do Zduńskiej Woli i zobaczył to samo, co my w połowie stycznia, na pewno nie przekazałby naszej fundacji nawet jednej puszki - mówi Wiesława Stasiak, prezes Fundacji. Nie kryje, że przez ten czas wiele się zmieniło. Lokal pod nr 6 na ul. Łaskiej został gruntownie wyremontowany. Przez TBS.

Wolontariuszki, które w nim codziennie przyjmują mieszkańców, mają bieżącą wodę, toaletę. W obu pomieszczeniach zamontowane są nowe piece. Jest też zmodernizowana cała sieć elektryczna. - Wydawana jest tylko odzież. Od naszych darczyńców. Od firm z całego regionu, które współpracują z fundacją oraz od zduńskowolan, którzy chcą się dzielić z najbiedniejszymi. Jednak w poprzednich latach większość naszych podopiecznych korzystało głównie z pomocy żywnościowej. A na taką na razie nie mają co liczyć. Po prostu nie mamy w nowym lokum żywności - rozkłada ręce W. Stasiak. Codziennie jednak, znając już nową siedzibę, pod "szóstką" zjawia się od kilku do kilkudziesięciu osób. Głównie pytają o żywność. I odchodzą z przysłowiowym kwitkiem. Bo ani puszek, ani makaronu czy kaszy w oddziale Fundacji nie ma.

- Żal mi tych ludzi, ale co ja poradzę? Wiem, że pani prezes stuka do drzwi wielu firm. Liczymy na to, że może któraś zechce się podzielić żywnością ze zduńskowolanami - mówi pani Halinka, wolontariuszka fundacji. Prezes Stasiak potwierdza, że o żywność zabiega od kilku tygodni, kiedy okazało się, że TBS wywiąże się z remontu lokalu pod nr 6 na Łaskiej. Wysłała zapytania do central sieci, które mają swoje markety na terenie Zduńskiej Woli.

- Opisaliśmy naszą sytuację. Podaliśmy wszystkie dane o sobie jako organizacji pożytku publicznego z dwudziestoletnim stażem, którą tworzył wraz z nami Maciej Kuroń. Ja wiem, że takich zapytań ogólnopolskie sieci mają mnóstwo. Cierpliwie czekamy na odpowiedź. Pukamy także do lokalnych hurtowników. Do lokalnych sklepów, sklepików, nawet warzywniaków. Wielu z nich nawet nie wiedziało, że darowizna w postaci żywności zwolniona jest z podatku VAT, jak to miało miejsce jeszcze w ubiegłym roku. Jednak konkretnych odpowiedzi jak na ten moment (na wtorek 1 kwietnia br. - przyp. siewie.tv) nie było. Liczę, że będą. O naszych problemach mówiłam niedawno podczas spotkania z kandydatką do Europarlamentu, Weroniką Marczuk. Jeden procent z podatku, a temu było poświęcone spotkanie, jest bardzo ważny dla organizacji pożytku publicznego, ale darowizny rzeczowe, w naszym przypadku żywnościowe są nie mniej ważne. Jak na razie bardziej aktywni w pomocy wydają się producenci odzieży, choć muszą płacić VAT od darowizny, niż ci, którzy mają w obrocie żywność. Serce mnie boli, że odzewu nie ma, bo sama słyszę, ile żywności zamiast do potrzebujących trafia na śmietniki - podkreśla pani Stasiak.

Tekst i fot.: ED

Od 1 października 2013 r. zwolnienie z VAT darowizn nie odnosi się wyłącznie do producentów żywności. Mogą je stosować również inne podmioty, takie jak np. hurtownie, czy też sklepy, bary, restauracje itp. Krąg podmiotów uprzywilejowanych poprzez możliwość zastosowania zwolnienia z VAT przy darowiźnie żywności został zatem znacząco poszerzony. Nadal jednak zwolnienie to obwarowane jest dodatkowymi wymogami.

Uwaga!!!

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2013 r., zwalnia się od podatku dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2, której przedmiotem są produkty spożywcze, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.
Jednym z najistotniejszych warunków, jakie musi spełnić podmiot dokonujący dostawy produktów żywnościowych na cele charytatywne jest posiadanie dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Wymóg ten określono w art. 43 ust. 12 ustawy o VAT. Ponadto na podstawie art. 43 ust. 12a ustawy o VAT, zwolnienia, o którym mowa nie stosuje się jeżeli: 
1) określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji lub
2) wykorzystanie otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpiło na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Darczyńca musi zatem nie tylko udokumentować fakt przekazania produktów żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego, ale także posiadać potwierdzenie, że obdarowana organizacja pożytku publicznego przeznaczyła otrzymane od niego produkty wyłącznie na działalność charytatywną prowadzoną przez tę organizację. Organizacja pożytku publicznego, która otrzyma w formie darowizny produkty żywnościowe, będzie musiała prowadzić odpowiednią dokumentację w związku z otrzymaną darowizną, która pozwoli wykazać, w jaki sposób i na jakie cele zostały przeznaczone otrzymane towary.

Warto również dodać, że na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 3 ustawy o VAT, dostawca towarów, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych organizacji pożytku publicznego towarów.

opr. ED

Zmiana przepisów w zakresie darowizn produktów spożywczych na cele charytatywne z jednej strony rozszerzyła katalog podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnienia z VAT przy tego rodzaju darowiznach, co pozwala - w założeniu - na większą aktywność podatników w tym zakresie. Z drugiej strony warunki nałożone przez ustawodawcę ograniczają możliwość nadużyć w tym zakresie ze strony organizacji pożytku publicznego.

Więcej o FSC Aktywni w Potrzebie także na:
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2463-bliej-koca-ni-pocztku-czyli-trwa-remont-nowej-siedziby-dla-fundacji-qaktywni-w-potrzebieq-w-zduskiej-woli
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2342-qaktywni-w-potrzebieq-sami-s-w-potrzebie
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2348-gorcy-temat-fundacja-qaktywni-w-potrzebieq-dostaa-nowe-lokum-ale-jakie-o-zgrozo
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2373-moc-jest-z-nami-siewietv-pomogo-fundacji-qaktywni-w-potrzebieq
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2511-czekaj-na-1-procent-z-podatku

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u